Proč (ne)žít v Praze

By 10:01 , , , ,

Už víc jak rok žiju v Praze.
Už víc jak rok jsem jakože naoko dospělá, daleko z hnízda a tak nějak si vegetím podle svého.
Za tu dobu jsem se hodně posunula, naučila a poznala.
Začala jsem si vážit věcí a lidí, které jsem brala za samozřejmost. Začala jsem více cestovat, poznávat svět.

Hodně se setkávám s názory lidí v mém okolí, kteří jsou z našeho hlavního města otrávení a neustále mi opakují, proč tady nežit a co je všechno špatně. Neříkám, že je všechno dobře, ale každá mince má dvě strany. Každé město má dva pohledy :) Každé plus se drží za ruku s mínusem.

A já si za ten rok našla to, co miluju, ale také to, co mi leze krkem.Praha má miliony možností
+ Můžete tu dělat prakticky cokoliv a určitě vám nebude hrozit nuda. Z práce se můžete stavit na jedno na Náplavku, jít se projít do centra, objevovat nové uličky, zajít si na kafe nebo si jít koupit šampon, i když už je po šesté večer.. Všechno je tu daleko, ale ve finále hrozně blízko. Můžete si vzít knihu a jít si číst do parku (nebo spíše očumovat lidi, jak to zpoza knihy dělám já..hahaha), zajít si do kina, dát si ve městě véču (a je úplně jedno, na jaké dietě jste nebo na co máte chuť - vždycky si najdete to své), jít na brusle do lesa, jít si zaběhat..prostě všechno. A nezáleží to jenom na penězích - Praha je jedno z mála měst, které je sice drahé, ale zároveň tu můžete fungovat zadarmo - procházka ani sezení v parku vás nezruinujou.
-  I když můžete dělat prakticky cokoliv, vždycky se najde další hromada lidí, co to cokoliv dělají taky, a tak se stane, že marně hledáte v parčíku na lavičce místo nebo se při procházce ztratíte v davu. A pokud chcete ranní brunch v kavárně, hoďte si tam raději rezervaci! 

V Praze je blaze, ale draze
- Pamatuju si, když jsem nedávno jela do Olmíku, zašla si na kafe a nechala tam za kafe a dort stovku - a to s pořádným dýškem. Haha, to se v hlavním městě nestane. Tam si připravte jednou tolik peněz a ještě drobné na spropitné, aby na vás nekoukali jako na šupáka.
+  Za větší peníze si můžete vybírat lepší služby. Zatímco na maloměstě buď dobrá restaurace je anebo není. Takže kolikrát musíte slevit z nároků (zdravím, Havířove). V Praze je dobrá restaurace na každém rohu, a tak se velice rychle stanete rozmlsaným. Sama za sebe říkám, že teď jsem na jídlo hooodně vybíravá. 

Na skok do okolních států
+ Co mi vyhovuje nejvíc, je poloha Prahy. Najednou je to všude tak nějak kousek - jasně, že ne všude, ale do takových těch destinací, které mě lákají. Do Německa, do Francie, do Itálie... Sednu do auta a za hodinu a půl jsem v Drážďanech, což by se z Ostravy cestovalo celý den. Najednou není problém odcestovat do Berlína, do Paříže, do Benátek. A hlavně tu je obrovské letiště, takže kdo sežene levné letenky, může letět přímo z "domu".

Nekonečná doba na cestách
- Pamatuju si, jak jsem u rodičů hrozně nadávala, že do práce do Ostravy dojíždím autem 25minut a že to je dlouho. Ehm..Co bych za to dala teď. Každé ráno člověk vstává ještě za tmy, aby byl nějak rozumně v práci, protože musí počítat s hodinovou cestou. A pak zase hodinu domů. A pak 20 minut do obchodu...
+ MHD v Praze je ale nejvymakanější MHD, které jsem kdy zažila. Můžete jet metrem, busem, tramvají...a hlavně to jezdí skoro pořád. Takže konečně žádné "Ujel mi autobus, další jede za 2 hodiny"... a navíc tu je UBER. věc, která nás už několikrát zachránila :)

Lidi, lidi, všude samí lidi
- Čím víc lidí, tím je horší šance se seznámit s někým novým. Nebo možná ne, ale já nejsem zrovna ten typ, co by na někoho jen tak promluvil v metru a po konverzaci si vzájemně vyměnil fejsbuky!
Praha je v tomto hrozně anonymní a kámoše tak snadno nenajdete. Všude jsou totiž davy lidí.
A když si chcete brečet někde potají, tak vám to většinou neprojde, protože fronty jsou i na záchodech :D 


Nos si co chceš, vypadej si, jak chceš
+ Lidi bydlící v Praze prostě poznáte. Dovolují si nosit všechno. Od výrazného mejkapu po šílené oblečení. Najednou se nemusíte cítít blbě, že rtěnka není v "nude" odstínu, ale že je temná jako vaše duše :D Z baráku klidně můžu vyjít i v županu s oušky a všem to je putna. Jenom škoda, že moje extravagantní duše mě už opustila. Ale nikdy nevíte, jestli ráno omylem nevyjdete z baráku v chlupatých papučích, že jo :D #rannivstavani
You Might Also Like

6 komentářů

 1. S tým sa stretávam často, čo ma baví na živote v Bratislave. Jasné, všetko má svoje pre aj proti. Veľké mestá sú hlučné, melie sa cez ne mnoho ľudí a doprava býva zložitá. Na druhej strane ponúkajú kopec možností či už pracovných, kultúrnych, sociálnych, športových skrátka taká všehochuť. Myslím, že Praha je na tom lepšie ako Bratislava, hlavne čo sa týka dopravy. A nejde iba o MHD. Brat tam žije, má auto a čo ma príde občas pozrieť do Blavy tak len zalamuje rukami ako hrozne tu vodiči jazdia.

  OdpovědětVymazat
 2. Já v Praze žiju už skoro 2 roky, ale budeme se vracet zpět na Moravu. Už teď se děsím toho,že mi bude chybět metro..achjo

  OdpovědětVymazat
 3. Mě žití v Praze vůbec neláká :-) žiji celý život v Brně a posledních 6 let mimo Brno, takové to "velko město hned po Praze" ano, pro pražáky dědina :-D haha.. Ale do Brna dojíždím denně a jsem vždy moc ráda, když jedu domů na vesnici :-)

  Nela z blogu Růžová rtěnka

  OdpovědětVymazat
 4. Praha mě také vůbec neláká, když už Brno a to možná i tím, že jsem tam jezdila už od malička, ale svoji budoucnost vidím úplně jinde, zatím to vypadá, že někde na vesnici, domy, byty ve městech jsou drahé a přítel i já chceme v budoucnu domeček, ano bude to daleko do všeho, ale i to má své plusy a mínusy. Myslím, že každé město. Jen moc nechápu názory, že někdo určité město/ lidi v něm nesnáší a naopak jiné miluje :) Pár takových lidí znám, ale raději mlčím a nechám je u toho.

  Somethingbykate

  OdpovědětVymazat
 5. Po dlouhé době jsem sem musela konečně zavítat :-) a jeden výborný článek za druhým!
  Ennepenne.cz

  OdpovědětVymazat