Kouzlo argumentace

By 15:49 , , , ,

Jsou věci, na které mám názor, a pak taky takové, o kterých moc nevím, a tak se příliš nepouštím do diskuzí. Nicméně ať už jde o cokoliv, vždycky ráda vyslechnu názory ostatních, sdělím ten svůj a ráda ho i obhájím, popř. se zamyslím nad protiargumenty a přehodnotím stanovisko.

Toto mi příjde jako naprostý základ komunikace mezi lidmi. Poslouchat. Diskutovat. Přemýšlet.V poslední době ale začínám mít pocit, že mít vlastní názor, je špatné. Velmi často se setkávám s radikálními názory, kdy si jejich autor za nimi tolik stojí, že absolutně popírá možnost, že by mince mohla mít dvě strany. A když na tu druhou stranu upozorníte, spustí se na vás vlna kritiky, útoků - a o to hůř - soukromých útoků na věci, které s daným tématem vůbec nesouvisí. Lidé na sociálních sítích nelení, začnou vás lustrovat a z nevinného projevení názoru pod článkem se rázem stane udávání, rýpání a zesměšňování. Stačí napsat jedinou větu, která není útočná a rázem se do vás lidi opřou stylem "zajimalo by mě, co by ti na to řekl vyučující/rodič/co by řekl zaměstnavatel...asi mu tento tvůj názor přepošleme. ať vidí...)

V dnešní době je skoro vyloučeno, aby člověk měl odlišný názor na politiku, na ekologii, na náboženství, na módu...
Stačí, abyste někde řekli, že vás zajímá islám, hodně o něm čtete, zajímáte se a viděli jste spoustu dokumentů, láká vás navštívit Afghánistán, Pákistán, Bosnu, Iran... zároveň ale máte zdravý rozum a nic takového zažít nechcete. Víte, že zfanatizovaná forma Islámu je nebezpečná. Nicméně s tímto přiznáním jste v dnešní době vítač, terorista a blázen. Co na tom, že jste zatvrzelý ateista, víra vám blízká není, ale zároveň vám náboženství připadá fascinující. A co teprve, pokud přiznáte, že vám nevadí cizinci, rádi s nimi prohodíte pár vět a při pohledu na černocha, nepropadáte panice. To je v dnešní době špatně. Bavit se s Indem automaticky znamená, že se stanete obětí sňatkového podvodníka a že vás někde ukamenujou. Možná jste tuto kauzu viděli u Mii, kdy sdílela, že se seznámila s hrozně zajímavým člověkem a když přidala společnou fotku, spustila se vlna rasistických a xenofobních poznámek na její osobu.

A něco podobného je i v případě ekologie. Instagramová ekologie hýbe světem. Všichni jsou najednou neskutečně pečliví při třídění odpadu, nikdy by si nevzali v obchodě sáček a pokud nemáš vlastní tašku na nákup, neměl bys vůbec do obchodu chodit. Odličovací tampony zabíjejí velryby a kdo si v automatu na kafe vezme papírový kelímek, je vrah. Vrah lesů. Neříkám, že bychom neměli být šetrní k přírodě, ale všeho s mírou. Pro někoho jsou látkové odličovací tampóny ráj na zemi, pro mě je to nepraktická, nešetrná a nehygienická věc. Sama mám odličovací rukavici a jako buďme upřímní - prát ji 3x týdně v pračce, aby byla skutečně čistá, a já si tak do obličeje nezanesla nějaký bordel, moc praktické není. A ekologické už vůbec ne. Ale nahlas to říct nemůžu.

Stejně jako před někým nemůžu říct, že jsem si koupila chleba Penam, mléko Kunín. Protože podporuju Babiše. A co na tom, že si o něm myslím svoje. Vždyť jsem si koupila "jeho" chleba! To je důkaz proti mně. Stejně jako jinde nemůžu říct, že souhlasím s velkou spoustou názorů Kalouska - protože Kalousek přece může za všechno. Za naše po*rané životy!

Říct svůj názor člověk může pouze tehdy, pokud souhlasí s tím, co je "správné", co někdo stanoví jako správné. Říct před veganem, že vegan nejsi, stejně jako říct na vesnici, že nejíš maso, znamená diskuzní přestřelku.
Stejně jako nemůžeš říct názor na to, co si myslíš o blogerkách, které žijou jenom z reklam a spoluprací - protože jim přece závidíš, že jo. Protože jsi nicka, co nikoho nezajímá a hrozně moc chceš žít ten instagramový život, kdy se celé dny jenom fotíš. 

Myslím si, že každý by měl mít svůj názor, měl by si za nim stát a ostatní lidé by ho měli tolerovat. Tolerance, to je to, co lidem v dnešní době chybí.

Šaty - Reserved, boty - F&F, náušnice - Reserved, kabelka - Tally Weijl

You Might Also Like

7 komentářů

 1. Naprostý souhlas... říct něco proti proudu je nejtěžší zločin...

  OdpovědětVymazat
 2. A proč tě zajímá názor ostatních? Používej, dělej a říkej, co chceš. Tvoje právo. Právo ostatních je nesouhlasit a kritizovat. Ať je jejich názor sebeextrémnější a sebehloupější. Pindalové byli, jsou a budou. A pokud chceš být svobodná, chce se to naučit si z nich nic nedělat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To ano. Ale pak se vytratí takové to kouzlo konverzace. Najednou si s člověkem nepromluvis, najednou slyšíš jen nadávky a kritiku. A upřímně - někdy je to vážně o krk, když jsou lidi za tvůj názor schopni si tě vystopovat, najít si o tobě údaje a vyhrožovat ti.

   Vymazat
 3. Haha, s tímhle článkem absolutně souhlasím :D (až na tu ekologii, protože mně upřímně nepřijde, že by to někdo hrotil až tak, že každýmu, kdo si vezme brčko, začne třeba nadávat - naopak je teď spíš většina těch, co píšou, že jim vadí, že je najednou každý ekolog) ... jak píšeš o tom Islámu, tak tohle je teď fakt špatný.. u lidí, o kterých jsem si myslela, že jsou vzdělaní, dokáží si udělat vlastní názor a nejsou ovlivnitelní, teď najednou slýchám fráze typu "hlavně ať si nepřerozdělujeme uprchlíky, já tady ty znásilňovače nechci, ať si dělají bordel jinde" a to mě fakt začíná trochu děsit..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím. Nejhorší je, že tyto názory sdílejí lidi, kteří v životě žádného muslima neviděli. A kteří bydlí tam, kde dost pravděpodobně žádný nikdy nebude. Je mi z toho smutno. Neříkám, že si tady máme pozvat všechny cizince a o všechny se starat, to vůbec. Ale dělat kvůli tomu takové scény, je fakt nepochopitelné. Stále si myslím, že je tady spousta Čechů, ale i jiných národnosti, kteří jsou při střetu daleko nebezpečnější a člověk má strach, když se chovají agresivně, jsou opilí. Za sebe můžu říct, že cestuju často, vsud epo Evropě, 3x jsem byla v Turecku, bydlím v Praze a někdy chodím i v noci sama a NIKDY jsem žádný problém s muslinem neměla. Nikdy mě žádný neomezoval, neterorizoval. Agresivní Opilce ale potkávám hodně často

   Vymazat